Župa na Facebooku

Zadnje dodano

article thumbnail  U župnoj crkvi Presvetog Srca Isusova u Prozoru, danas je svečano proslavljena svetkovina...
article thumbnail  Prema podacima koji su prikupljeni tijekom božićnog blagoslova obitelji u župi Prozor,...
article thumbnail  Mladi župe Prozor izveli su predstavu „Naš Badnji dan“ u Domu kulture u Prozoru. Predstavu su...
article thumbnail        Tečaj priprave za Sakramentalni brak bit će organiziran u Dekanatima kako slijedi: ŽEPAČKI DEKANAT,...
article thumbnail    Misu zahvalnicu u prozorskoj župnoj crkvi u večernjim satima uz koncelebraciju vlč. Ljube Zadrića,...
article thumbnail  U prozorskoj crkvi Presvetog Srca Isusova u svetoj noći s 24. na 25. prosinca Misu Polnoćku uz...
article thumbnail  Kad nekoga iščekujemo, osim što pripremamo svoj dom, pripremamo dobru večeru ili ručak, a sami se...
article thumbnail  Vrijeme je već da se oda sna prenemo jer nam je sada spasenje bliže nego kad povjerovasmo. Noć...

Nakon što smo prošle nedjelje bili s Isusom na „Jakovljevu zdencu“, na koji je došla i Samarijanka, i nakon što smo se „napili“ žive vode, ove nedjelje smo na još jednom zdencu koji se zove Siloam. Taj zdenac prema tvrdnjama iz Isusovog vremena je čudotvoran. Kad bi se voda uzburkala, ljudi bi brže-bolje prišli zdencu, zahvatili vode i čudesno bi ozdravili.

 

Ove nedjelje tema Evanđelja jest jedan veliki simbolizam. Naime, Isus ozdravlja slijepca. Daruje mu svijetlost. Ova je zgoda ispričana do u sitnice, kao da se radi o istrazi. Moglo bi se reći da je istraga, ali koju vode farizeji. Naime, Isus je učinio zločin: izliječio je čovjeka u subotu i time prekršio Zakon koji je bio poprilično strog s obzirom na subotu.

Ipak, na kraju se može zaključiti kako nam je Evanđelist Ivan htio reći dvije stvari. Prva je: u tom slijepcu koji je sišao u Siloam kako bi se izliječio, može svatko od nas vidjeti sebe. Svatko od nas je bio na Siloamu nekada. Sveti Ivan naravno misli na krsni zdenac na kojem smo se oprali od grijeha i ugledali svjetlost. Druga stvar koju nam sveti Ivan želi reći jest da je vjera zapravo svijetlo koje nam je Krist darovao. Onaj slijepi čovjek još je jednom susreo Isusa i povikao: „Vjerujem Gospodine“. Ugledao je svijetlost i povjerovao u onoga koji je donio tu svijetlost. Sveti Ivan nam želi reći da krštenje i vjera tvore neraskidivo jedinstvo. Na taj su način krštenje i vjera simbolički sadržaji današnje nedjelje.

Zašto svoju vjeru uspoređujemo sa svijetlom? Svatko se od nas barem nekada našao u nekoj mračnoj sobi ili nekoj prostoriji u kojoj ništa nismo mogli vidjeti. Nismo mogli vidjeti ni vrata, ni prozora, a postojala je i bojazan da ćemo se spotaknuti o nešto i ozlijediti se. To je izvrstan primjer kako se čovjek poganin kreće bez vjere u Krista, kako je to lijepo izrekao sveti Pavao. Sve dok nije došao Krist, ljudi su živjeli u tami. „I svijetlost dođe na svijet, ali su ljudi više voljeli tamu“, rekao bi sveti Ivan u proslovu svog Evanđelja. Krist je došao i svima se ukazala velika svijetlost.

Svakom vjerniku vjera pruža viziju života. Je li čudnovato da jedan kršćanin u svojoj vjeri traži odgovore na svakojake probleme, bilo da se radi o društvenoj pravdi, ili bolesti, slobodnom vremenu, ženidbi, pobačaju, eutanaziji… Nažalost sa mnogo strana postoje raznorazni pritisci na vjernike-katolike da svoju vjeru i svoje vjerničko uvjerenje ne očituje prema vani kad s molitve prelazi na djelo. Na takove pritiske, nažalost, dobar dio vjernika-katolika psihološki popušta, pa se često dogodi da se vjera svede samo na svečano odijelo koje se oblači nedjeljom, na krštenje, krizmu, vjenčanje ili koju drugu svečanost. Nije bitna vjera, nego da se na taj dan dobro proveselimo. Je li to ono što mi vjernici-katolici želimo?
Kršćanin se ne smije zadovoljiti samo time da on bude „prosvijetljen“ Kristovim svijetlom. Ne! Kršćanin mora biti nositelj i svjedok za to svijetlo! Kršćanin mora u ovom današnjem svijetu svjedočiti svoju vjeru. Ne mislim na one dane iz prvih vremena kršćanstva kad su mučenici prolijevali svoju nedužnu krv za Krista i vjeru. I danas se može svjedočiti vjera. Današnje nam društvo pruža mnogo toga kako bi izabrali stvari koje su protivne kršćanstvu. Koliko se čini „užasnih zločina“ pobačaja? Koliko ubojstava? Koliko se našim mladima prodaje droge? Koliko se promovira kontracepcije koja nema samo kontraceptivni učinak, nego i abortivni, jer u sebi sadrži automatski ubojstveni učinak na još nerođeno dijete? Tomu se kršćanstvo protivi! Tome treba stati u kraj jer tvornicama nije stalo do posljedica, bilo fizičkih bilo psihičkih, koje te stvari imaju na čovjeka, nego neka se prodaje, a oni će zadovoljno „trljati ruke“.
Zapitajmo se: kako se služimo svijetlom (vjerom) koje smo primili mi koji sebe zovemo Kristovim učenicima? Mogu li oni koji nas susretnu i saslušaju zbilja ustvrditi i reći: „Pa ovi su ljudi dobri vjernici“? Hodimo li mi uistinu ovim svijetom kao „djeca svijetla“ kako je to rekao sveti Pavao u današnjoj poslanici? Hodimo li kao časne, čiste i čestite osobe? Svjedočimo svoju vjeru!

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com