Župa na Facebooku

Zadnje dodano

article thumbnail  Na današnji se dan Crkva prisjeća važnog detalja sa početka ovozemaljskog Kristova života koja od...
article thumbnail Misu zahvalnicu na Silvestrovo, u prozorskoj župnoj crkvi sa početkom u 17 sati uz koncelebraciju...
article thumbnail  Misom zadušnicom i ukopnim obredima u utorak, 28. prosinca na posljednji počinak ispraćeni su...
article thumbnail  Na drugi dan Božića, već niz godina u župi Presvetog Srca Isusova Prozor skupljaju se dobrovoljni prilozi...
article thumbnail  U bolnici u Mostaru jučer je premino vlč. Ivan Bošnjak. Sprovod pok. Ivana biti će u utorak,...
article thumbnail   Srijeda – 29. prosinca 2021. od 9:00 Kralja Tomislava - Splitska – od Policije do D. Zdravlja Kralja...
article thumbnail  U župnoj crkvi Presvetog Srca Isusova u Prozoru i ove godine slavljena je Misa Polnoćka. U župnoj...
article thumbnail   Poštovani i dragi Župljani doma i širom svijeta O Božiću ne treba govoriti, a treba osjećati! Srcem i...

Kao što je čovjek jako intrigiran tajnom postanka svijeta isto tako je obuzet i konačnicom svijeta. Geneza je nešto što interesira svako biće. Kad smo postali i kako ćemo završiti? Također ljudi su radi životnog iskustva skloni apokaliptičkoj viziji završetka svijeta. Osobito danas neki se odnose apokaliptički prema svakodnevnom zbivanju. (Nicale su neke kršćanske sekte iz te svijesti - baptisti). Što o svemu tome misliti i kako se postaviti?

 

U počecima kršćanstva isto tako je bio prisutan doživljaj “posljednjih vremena”. Kršćani su ga povezivali s ponovnim Kristovim dolaskom. I sve je to Isus već vidio i na to upozorio sve svoje sljedbenike. Mi živimo trajno u “početku” i u “svršetku” sebe i svijeta. Skloni smo smjestiti početak negdje u dubinu prošlosti i završetak u dubinu budućnosti. Stvarno stanje je trajno prisustvo početka i svršetka. Svu povijest svijeta mi proživljavamo.

Nikakvim gatanjem ili promatranjem nećemo otkriti svršetak sebe i svijeta. Mi sudjelujemo u svojem “stvaranju” i svojem postojanju. Tako je i čin završetka svijeta naše ljudsko djelo. Bog neće uništiti svijet. On ga je stvorio kao dobro djelo. Ali čovjek ga svojom zloćom i svojim egoizmom može dokrajčiti ili razoriti.

Ovaj svijet je uvijek imao i dobrih i loših znakova - ipak ne treba izdvojiti samo jedne znakove i prema njima postupati. Znakovi su uvijek znakovi, što znači da ih u pravom značenju ne znamo jer imaju i drugo značenje. Takvi su znakovi prirode. A koliko su tek misteriozni i “nepročitani” Božji znakovi?
Danas smo upozoreni i na lažne “Isuse”. Koliko li se ljudi prikrivaju Isusovim plaštom, ali ne da ga slijede nego da ga iskoriste. Koliko li raznih zajednica (sve) pretendiraju da samo one žive najizvornije kršćanstvo, a teško da bi se moglo naći u njima duha i ljubavi Isusove. Radi Isusa se ni u kojem slučaju ne može praviti razdvajanje. U njegovo se ime ne može raskidati na djelove njegovu Haljina. Danas se javljaju, “niču” svaki dan, čudni učitelji koji pretendiraju da su oni “novo utjelovljenje Isusovo”. Isus je na tu lažnost upozorio već pred dvije tisuće godina.

Da li se treba usprotiviti lažnim “Isusima”, da li ih treba razobličiti ? Očito, treba, jer se radi o zavođenju ljudi na krive putove. Radi se o upropaštavanju živih ljudi. Sjetimo se samo kave sve nezgodne posljedice mogu pasti na ljude iz lažne religioznosti. Pod plašt religioznosti svega se može staviti i prokriumčariti. Često se prihvaća Isusa dok je u prilog, ali kad traži odricanje, tada se On adaptira ili sasvim krivo tumači. Izgleda da se Isusa interesno ne može razumjeti, niti iz interesa prihvatiti. (Cf. K. Džubran, Prorok..)

Svi smo upozoreni da ne nasjedamo na lažne znakove niti na lažne proroke i učitelje. U vjeri također treba ostati kritičan. Na to upozorava i sam Isus. Mi smo se bili dosta pročistili od tog parakršćanskog (silom pritiska komunizma), a sada je trend da se opet kršćanstvo folklorizira i u njeg unese elemente koji nisu kršćanski. Sad je čas da se lažnom kršćanstvu usprotivimo.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com