Župa na Facebooku

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  U župi Prozor i ove godine, kao zahvala za urod i plodove, ali i molitva na grobovima svojih...
article thumbnail  U subotu, 4. rujna početak nove školske, ali i vjeronaučne godine u župi Presvetog Srca Isusova Prozor...
article thumbnail  Danas je u župi Presvetog Srca Isusova Prozor proslavljen Dan posvete župne crkve i upriličen je...
article thumbnail   Samo je jedna svetkovina župnog karaktera. To je Dan posvete župne crkve i oltara. Župa Prozor to...
article thumbnail  Slijedimo sudbinu nestanka i bdijemo nad pustim selima i zapuštenim grobljima, jer nema onih koji...
article thumbnail    Danas je na Gmićima proslavljen zaštitnik mjesta i zavjetne kapele - sv. Ilija Tišbijac, prorok....
article thumbnail  Danas, 11. lipnja, povodom proslave patrona župe Prozor – Presvetog Srca Isusova, kao što je...
article thumbnail  Danas, na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, župa Prozor slavi svoj patron. Svečano euharistijsko slavlje s...

Liturgijska čitanja, ove Druge nedjelje po Božiću, donose pred nas jedan od najljepših odlomaka Svetoga pisma; Proslov iz Četvrtog evanđelja, koje Predaja pripisuje Sv. Ivanu Apostolu; učeniku kojega je Isus veoma ljubio. Ivan koji je otkrio i doživio tu Isusovu ljubav; koji je od nje i za nju živio i stalno je isticao, želi s nama, s tobom i sa mnom, podijeliti tu radosnu spoznaju. Ta spoznaja, naime, može nas dovesti do ispravnoga gledanja na naš osobni i konkretni život koji živimo, a time i do smisla i svrhe ovoga zemaljskog života, a to je život vječni, koji Bog tebi, meni i svakoj razumnoj osobi, hoće podariti.

Pri kraju svoga evanđelja, Ivan govoreći o Isusovim djelima, piše: A ova su zapisana da vjerujete: Isus je Krist, Sin Božji, i da vjerujući imate život u imenu njegovu. Smisao ovoga života jest život vječni, a ne privremeno nizanje njemu dostupnih užitaka...
Svoje evanđelje apostol Ivan započinje riječima: U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog. Ovo nas podsjeća na prvi redak Biblije, u kojemu Bog svojom Riječju, stvara svijet... Posuđujući prve riječi tog izvještaja, Sveti Pisac, želi našu pozornost skrenuti na jedno novo stvaranje ili barem na obnovu stvorenoga, izloženoga propasti i smrti. To se zbiva u Isusu Kristu – Mesiji; pred vjekovima navještenog i vjekovima iščekivanog, a koje se počelo konkretno ostvarivati njegovim Utjelovljenjem i rođenjem, koje upravo slavimo ovih dana.

Nekako nam je već iz osobnog iskustva poznato ovo: što neka osoba ima uzvišenije dostojanstvo, to pokreti tijela, izražajnost lica i riječi te osobe više dobivaju na značenju i na težini; poprimaju dublji i općenitiji smisao. Pažljivije ih promatramo i slušamo...
Sveti Ivan zato želi da upoznamo jednu Osobu, točnije: Drugu osobu Presvetoga Trojstva, kako bismo ozbiljno promotrili, slušali, prihvatili i u djelo proveli, riječi koje nam ta Osoba govori, jer to nisu obične ljudske riječi; nego riječi Riječi Božje. Ivanu kao da je veoma stalo da povjerujemo da je Riječ, koja je bila i jest oduvijek i zauvijek; po kojoj je stvoreno, sve što postoji, Bog. Da Bog, koji je u svojoj biti neograničen i nevidljiv; nadilazi naime našu sposobnost shvaćanja i čulnog opažanja – radi tebe i mene – postao 'ograničen' ljudskim tijelom i učinio se vidljivim i dostupnim našim osjetilima i razumu; našim nam je progovorio jezikom. Svevišnji se sagnuo nad našom 'ograničenošću' i 'privremenošću' – o kojoj nerado razmišljamo i koju nerado priznajemo – i došao nam je na naš način; na način čovjeka – kao jedan od nas.

Njegovo rođenje zato nije nešto nevažno ili uzgredno, ni za jednoga čovjeka na Zemlji; naprotiv: za tebe, za mene, za sve nas, od iznimne je važnosti... A kako mi živimo?!... Volimo se pohvaliti suvremenim postignućima znanosti, tehnologije i znanja; ljudskih dometa, a ipak se naš život ne razlikuje previše od onog Isusova vremena. Jer kad se Isus rodio, Herod i sav Jeruzalem s njime, uznemiriše se... Kakav Kralj?! Ja sam kralj! Mnogi se danas uznemire kad im se pokuša govoriti o istinskom smislu Božića, jer već podsvjesno osjećaju, da bi prihvaćanje nečega takvog moglo imati posljedice po njihovu udobnost, uživanje, po život koji bi htjeli, a ne mogu sačuvati i spasiti. I zato, kao da se želi zasjeniti istinsko Svjetlo, pale se male i bezbrojne svjećice, žarulje, reflektori, različitih boja i intenziteta. I za mnoge osobe život prolazi upravo od trčkaranja od jednoga do drugog svjetla; od jedne do druge ponude i prilike ovoga života, a istinsko Svjetlo, koje svojima dođe, ne želi se upoznati i smeta; jedna i jedina prilika za osvajanje neba, ostavlja se u špilji našega pamćenja i djetinjstva; izvan Betlehema naših aktivnosti i van dosega naših pogleda…
Draga sestro i brate, želiš li živjeti samo stotinjak godina s mnogim ograničenjima ili želiš živjeti neograničeno dugo i neograničeno sretno – do zasićenja tvoje bîti; tvoje sposobnosti spoznanja, uživanja i življenja?!... Odgovor nam je, pretpostavljam, svima zajednički, isti... No, ostvarenje istog, zbiva se po vjeri i milosti Novorođenoga Djeteta…

Pozvao nas je Onaj koji je neograničen i vječan, po kojemu i u kojemu sve postoji. Pozvani smo ne samo na život dostojan čovjeka; nego na vječni i neograničeni život; na život samoga Boga. Sva naša propinjanja; čežnje za bogatstvom, moću, užicima, samo su neprikladni, blijedi odraz i potvrda onoga što je Bog upisao u tebe i u mene – otvorenost prema vječnosti; prema neograničenom i vječnom Bogu. A vječnost i neograničenost može ti dati samo Onaj tko posjeduje i tko jest ta ista Vječnost i Neograničenost. On se za tebe i za mene utjelovio, da bi nam priopćio nešto što je za našu najveću i vječnu sreću. Zato u tjednima i mjesecima nove liturgijske godine koji su pred tobom, pomno slušaj i upijaj Njegove geste i riječi te upoznaj Onoga koji ti u čitanjima govori; koji te poziva, poučava te i ljubi; koji čezne za tobom. Pohrani te riječi u svoje srce i ponavljaj ih; ponavljaj ih i utjelovljuj svojim djelovanjem i životom; i primi Ga jer ti dolazi kao svojemu i svojoj, a On ti neće ostati dužan nego će ti podariti moć da postaneš dijete Božje; da Njegovim živiš životom.

rv

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com