Župa na Facebooku

Zadnje dodano

article thumbnail  Župu Presvetog Srca Isusova Prozor u nedjelju, 11. rujna pohodile su s. Liberija Filipović i s....
article thumbnail  U subotu, 10. rujna početak nove školske, ali i vjeronaučne godine u župi Presvetog Srca Isusova...
article thumbnail  Danas, 10. rujna, tijekom svečanog euharistijskog slavlja koje je započelo u 10 sati, Hermann...
article thumbnail  Kao i u drugim ramskim župama, i u župi Prozor i ove godine, kao zahvala za urod i plodove, ali i...
article thumbnail  Danas je u župi Presvetog Srca Isusova Prozor proslavljen Dan posvete župne crkve i upriličen je...
article thumbnail  Ovih dana smo vrlo često čuli glasne najave svadbenih povorki, koje su se u kolonama kretale po...
article thumbnail  Završni dani kolovoza su obilježeni velikim egzodusom, - odlaskom naših najbližih koji borave u...
article thumbnailKao što je bilo i najavljeno, danas, 14. kolovoza na Dvadesetu nedjelju kroz godinu, slavljena je...

 

Slijedimo sudbinu nestanka i bdijemo nad pustim selima i zapuštenim grobljima, jer nema onih koji su u mjestu, koji ih se svakodnevno sjećaju. Na žalost, dijelimo sudbinu mnogih mjesta koja nestaju s lica zemlje. Samo grobovi u zapuštenim grobljima. Pitanje je samo do kada!

Oteti od korova i zaborava, voljom, željom i akcijom ljudi čiji su preci tu pokopani, održava se spomen na nekadašnje prisustvo života na tim stranama, na čijim prostorima su živjeli ljudi obrađujući zemlju i gajeći stoku. Brinuli se da svaki dan daju svoj doprinos životu, ne pitajući se da li se može i je li teško.

Putevi danas, uglavnom šumski i lovački, pomalo izlokani bujicama kiša, učinili su dostupnim i ova mjesta i mjesna groblja. Lovci su s Luga uglavnom najzaslužniji da se to i danas akcijama održava u koliko, toliko pristojnom obliku, uređivanja, čišćenja i čuvanja počivališta naših predaka, grobalja na Šerovini i u Višnjanima Gornjim.

Na Šerovini, budući da ima voda dovedena na tom proplanku gdje je i groblje, lovci su napravili jedan lijep objekt, prostran i vrlo ukusno izveden sa stabilnim krovom, s platoom koji je zaštićen betonskom ogradom visine malo više od metar, tako da je otvoren sa tri strane. Služi kao odmorište sa stolovima, roštiljem, ali i kao vidikovac iz kojeg se pruža pregled do meni nepoznatih daljina i sadržaja, a sve je manje onih koji bi mi mogli reći koje je koji vrh planine i koja prodolina?

Na Višnjanima u strmoj prisojskoj padini u kojoj se smjestilo groblje sa kapelom i očišćenim grobljem i ozidanim betonskim zidom, svoj poseban doprinos daju velikim hladom stari hrastovi. Pod jednim takvim se smjestio ugodan stol, poveći, sa fiksnim klupama, koji svake godine ugosti okupljene na misi na groblju u drugu subotu, poslije Vele Gospe. Vrijedne ljude, koji se potrude donijeti janjetinu, piće i sve potrebno, da bi se i oni koji su došli iz daleke Australije prisjetili mirisa i okusa zavičaja i djedovine! Da bi se pomolili na grobovima svojih predaka i izmijenivši koju uz čašicu razgovora, sjetni, ali nekako i zadovoljni u duši opet otišli svojim obiteljima, koje su na drugom mjestu, u drugoj državi na drugom kontinentu svijeta.

A sve se čini da ovako kako jest sve ide i tone malo po malo u zaborav!

Ova generacija to ne dopušta, a sutra?!

Svake godine, pa i ove, ako Bog da, misa na groblju Šerovina je u subotu iza Vele Gospe u 11,00 sati (ove godine je to 21.08.), a u Višnjanima Gornjim u drugu subotu po Veloj Gospi (ove godine je to 28.08.),.

Nadam se da će i ove godine lovci iz Luga učiniti sve da bude lijepo i dostojno spomena i sjećanja na naše drage pokojne!

Vidimo se gore!

Marko Tomić, župnik

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com