Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Danas, tijekom misnih slavlja (kako u župnoj crkvi u Prozoru tako i filijalnoj crkvi na Lugu)...
article thumbnail Nastavljajući drevnu tradiciju, danas je na Gmićima proslavljen zaštitnik mjesta i zavjetne kapele - sv....
article thumbnail  Iako je ovogodišnji svečani ispraćaj maturanara Srednje škole Prozor bio predviđen u svibnju, zbog...
article thumbnail  Vanjska proslava patrona župe Presvetog Srca Isusova Prozor za vjerni puk ramskoga dekanata...
article thumbnail  Danas, 19. lipnja, povodom proslave patrona župe Prozor – Presvetog Srca Isusova, kao što je...
article thumbnail  Danas, na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, župa Prozor slavi svoj patron. Svečano euharistijsko slavlje s...
article thumbnail    Danas, 18. lipnja (četvrtak) u našoj župi povodom proslave patrona župe, sv. Misu Uočnicu uz...
article thumbnail  Danas, 17. lipnja (srijeda), u našoj župnoj crkvi uz koncelebraciju trojice svećenika,...

Nakon nedjelje Isusove kušnje u pustinji, te preobraženja na gori Tabor, današnje nedjeljno čitanje govori nam o Isusovu susretu sa jednom Samarijankom pored jednog bunara koji je u to vrijeme nazivan „Jakovljev zdenac“ To je, naime, ime dobio jer ga je iskopao patrijarh Jakov, Izakov sin, pa je po njemu i dobio ime „Jakovljev“. Poznato je da čovjek ne može živjeti bez vode, osobito ako se nalazi u pustinji kao što su bili Izraelci kako čitamo u prvom čitanju.

 

Naime, Bog kaže Mojsiju da povede sa sobom starješine izraelske i da udari po stijeni i poteći će voda. Izraelski narod napiso se te vode. No, kad se napiju odmah se zaboravi i na vodu, i na žeđ, pa i na Boga koji im je to darovao. Tako je i današnja Samarijanka došla na zdenac po vodu. Ne treba napominjati što znači voda za te krajeve. Samarijanka uopće nije slutila koga će tamo susresti. Nije ni slutila da će se susresti s Izvorom žive vode koja nikad ne presušuje. Došla je na običan zdenac, a tamo pred njom je stajao Isus, zdenac bez dna i pun milosti Božje.
Susret započinje molbom. Isus je došao sa daleka puta, žedan i gladan. Učenike je poslao u grad Sihar da nađu hrane, a on je ostao napiti se iz zdenca, ali nije imao posude. Dolazi Samarijanka i puni svoje posude. Isus joj se obraća da mu dadne piti vode. Ona ostaje zatečene. Vidi da je Židov, a Ćidovi i samarijanci u to vrijeme nisu mogli nikako zajedno. Židovi su ih smatrali poganima i nisu im se htjeli obraćati. Isus joj se obraća i to njoj ženi. Ne zna se što je gore! Samarijanka je ovdje simbol svih pogana, ateista, bezvjeraca koji neće utažiti svoju žeđ za Bogom dok ne susretnu Isusa.
Isus ne prekida razgovor. On nastavlja: „Kad bi znala dar Božji, i tko je onaj koji ti veli: 'Daj mi piti', ti bi u njega zaiskala, i on bi ti dao vode žive.“ Od te žive vode nikad nitko ne bi ožednio. Pod tom „živom vodom" Isus nije mislio na vodu iz zdenca, nego na vodu spasenja što je na svijet donosi sam Isus – Spasitelj.
Na ovakvo Isusovo obrazlaganje, žena vidi da pred sobom ima sveta čovjeka jer zna svu njezinu prolost: i da je imala pet muževa, a i ovaj s kojim je sad nije joj zakoniti. Isus zna da je njezin život daleko od poštenja. Zna da je ona osoba koju treba spasiti. Koliko god je ona grešna, a Isus ne poročan, Isus je ipak ne ostavlja u blatu grijeha. Želi je spasiti jer u dubini duše Isus vidi svu njezinu iskrenost kad mu je priznala, nejmu jednom Židovu, sve svoje grijehe. U mnogo slučajeva Isuss razgovara sa grešnicima sa samo jednom svrhom: da ih pouči kako bi odbacili grijeh. U današnjem slučaju to je Samarijanka – bludnica, i to sama sa jednim Židovom kod zdenca, mjestu mnogih tračeva. No, to nije važno. Važno je da je ona priznala da Isus jest uistinu Spasitelj svijeta, Izvor žive vode. Danas je došlo spasenje njezinoj duši.
Pođimo i mi danas na zdenac žive vode. Nema sumnje, to je sveta misa – Isusova nekrvna žrtva. Iz kaleža se izlijeva najveći i najdragocjeniji vodopad – vodopad milosti Božje. Tu vodu života uopće ne plaćamo, ona nam se daruje, a s njome dobivamo i duševno zdravlje. Ali ni to nije sve! Na ovoj živoj vodi zaradit ćemo i nešto najveće: zaradit ćemo život vječni. Pođimo danas na taj Izvor i zahvatimo žive vode i „reklamirajmo“ je svim ljudima kako bi i oni postigli vječni život...

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com