Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Danas, tijekom misnih slavlja (kako u župnoj crkvi u Prozoru tako i filijalnoj crkvi na Lugu)...
article thumbnail Nastavljajući drevnu tradiciju, danas je na Gmićima proslavljen zaštitnik mjesta i zavjetne kapele - sv....
article thumbnail  Iako je ovogodišnji svečani ispraćaj maturanara Srednje škole Prozor bio predviđen u svibnju, zbog...
article thumbnail  Vanjska proslava patrona župe Presvetog Srca Isusova Prozor za vjerni puk ramskoga dekanata...
article thumbnail  Danas, 19. lipnja, povodom proslave patrona župe Prozor – Presvetog Srca Isusova, kao što je...
article thumbnail  Danas, na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, župa Prozor slavi svoj patron. Svečano euharistijsko slavlje s...
article thumbnail    Danas, 18. lipnja (četvrtak) u našoj župi povodom proslave patrona župe, sv. Misu Uočnicu uz...
article thumbnail  Danas, 17. lipnja (srijeda), u našoj župnoj crkvi uz koncelebraciju trojice svećenika,...

Evanđelje druge nedjelje došašća nam pred oči stavlja lik Ivana Krstitelja koji poziva na obraćenje. Kako bi mogao čista srca dočekati obećanog Mesiju, Ivan se na poseban način spremao isposnički: bio je odjeven u duhu pokore, hranio se u duhu pokore jednostavno živio je potpuno u duhu pokore. Ivan je pozivao narod na obraćenje “obratite se, približilo se Kraljevstvo nebesko”, a dao je i primjer kako se treba pripremati I obratiti, pokazao je to na sebi. Nisu oni imali što vidjeti na Ivanu, neki bi mu se samo I nasmijali, ali ipak njemu je hrlilo mnoštvo jer on navješta vedriju budućnost: ”Isklijat će mladica iz panja Jesejeva. Jesej je bio Davidov otac, što znači da ovo proročansrtvo upućuje na Davidova potomka, Davidova Sina u punom smislu upućuje na Isusa Krista.

On će ostvariti ono što drugi ljudi nisu mogli ostvariti. Uspostavit će istinsku pravdu, cijela će priroda živjeti u jednom potpuno novom stanju.“Vuk će prebivati s jagnjetom”.
Ivan nastupa sa svom oštrinom svoga jezika, nastupa prema svima koji se smatraju religioznim pravednicima. Da pripravi ljude, on im je rekao istinu u oči: Leglo gujinje... “već je sjekira položena na korijen stablima. Svako stablo koje ne donosi dobroga roda, siječe se i u oganj baca”. Teške su ovo riječi koje je Ivan uputio farizejima i saducejima i svima koji se smatraju pravednicima bilo da se radi o tzv. pravednicima iz Ivanova ili našega vremena. Želi ih dobro prodrmati neće li vidjeti svoje grijehe koje su počinili kako bi se obratili od grijeha.
Danas nas Ivan poziva da podignemo svoj glas protiv grijeha u sebi i oko sebe. Ne treba šutjeti onda kad se treba progovoriti nešto. Podignimo svoj glas kad god vidimo da netko čini zlo, kad psuje ili slično. Jer počesto je kod nas suprotno: glas se čuje kad treba Boga psovati, klevetati i ogovarati drugoga ili proklinjati drugoga. Podignimo glas kao Ivan Krstitelj za Krista i istinu. Podignimo glas i recimo neugodnu istinu i sebi jer je to nužno za naše obraćenje pa ćemo u svojoj duši doživjeti Kraljevstvo nebesko koje upravo dolazi

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com