Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  U katedrali Srca Isusova u Sarajevu, obiljezena je stotinu i prva obljetnica smrti prvog...
article thumbnailU povodu velikog kršćanskog blagdana Božića, već šesnaestu godinu za redom, župe ramskog dekanata...
article thumbnail  Blagdan sv. Nikole biskupa radosno je proslavljen i u župi Presvetoga Srca Isusova Prozor. Danas, na...
article thumbnail  Početkom Došašća u brojnim župama Vrhbosanske nadbiskupije započele su mise Zornice kojima se...
article thumbnail  Danas započinjemo novo razdoblje crkvene liturgijske godine koje se zove došašće ili advent. Radi...
article thumbnail  U Sarajevu je 27. studenog održan humanitarni koncert i prodajna izložba. Sva prikupljena sredstva ići...
article thumbnail  Caritas Vrhbosanske nadbiskupije u suradnji sa župnim uredom Prozor i Crvenim križem općine...
article thumbnail   Petak, 1. studeni Svi Sveti – svetkovina, zapovijedana. Mise kao nedjeljom: Župna crkva u Prozoru: 8:00, 9:30,...

Svakog dana mediji nam serviraju razne priče iz naše svakodnevice. To su uglavnom ružne, prljave priče, priče o lopovima i prevarantima, o manipulacijama i pronevjerama, o nepoštenim igrama i tajnim zločinima. A pripovjedači, predstavljajući nam pojedine nevaljalce, ili skupine nevaljalaca, kao da nam žele uputiti poziv: Udrite po njemu! Udrite po njima! A mi postajemo ogorčeni, stišćemo šake i udarali bismo – da imamo čime. I tako se učinak svih tih priča zaustavlja na tome da se u nama nagomilava sve više nezadovoljstva i gorčine.

 

 

 

Od Isusa bismo očekivali da nam ispriča ljepšu priču, da nas pouči kako da živimo pošteno, mirno, vedro. Međutim, i on nam danas priča priču o nepoštenom čovjeku, koji zbog prijevara i lopovluka gubi posao, ali se i u toj situaciji dobro snalazi te si novim lopovlukom osigurava egzistenciju. Do ove točke Isus kao da se svrstava među one koji nam s ekrana i drugih glasila pričaju svoje priče, ali se onda naglo odvaja od njih. Njegova konačna poruka ne glasi: Udrite po njemu! - nego: Naučite od tog čovjeka mudrost življenja!

 

Isus nas zapravo poziva da stvarima i događajima pristupamo s pozitivne strane, čak i tamo gdje zaista ne izgledaju dobro. U sivilu i bljutavosti svakodnevice krije se također Božji dar. Prema ovom daru svakako ne vodi put revolta i nasilja, kojega preporučuju huškači s medija. Sa svijetom oko nas trebamo biti realistični, ali i beskrajno strpljivi. Doći će vrijeme žetve, ali treba čekati da pšenica dozori. Pšenica i kukolj – Božji darovi i darovi zloga – posijani su posvuda: i u našem domu, i na radnom mjestu, i u Božjoj Crkvi i u našoj duši. Stavljajući pred nas priču o nepravednom upravitelju, Isus nas poziva da upravo u ovoj našoj sivoj i bljutavoj svakodnevici postanemo slični Njemu – da svoju okolinu, svoju svakodnevnicu, svoje bližnje, svoju zemlju, svoju Crkvu promatramo trijezno, realistički, ali da ih i podnosimo strpljivo i dobrostivo.

 

Kad usvojimo ovaj pozitivni pristup, možemo krenuti korak dalje te bolje upoznati korisnu mudrost nepravednog upravitelja. U čemu se sastoji? U tome da je svaku priliku i nepriliku znao pretvoriti u korist. Dok je bio upravitelj, nastupao je u ime čiste sebičnosti; sada nastupa u ime proračunate nesebičnosti. I u prvom i u drugom slučaju on je na dobitku. To je, naravno, zemaljska mudrost, ali iz nje valja učiti nebesku. Naš život izložen je neprestano promjenama. Sad smo sretni, sad nesretni; sad svježi, sad umorni; sad veseli, sad žalosni; sad smo mladi, uskoro smo stari; sad doživljavamo uspjeh, uskoro možda dolazi neuspjeh; sada smo zahvalni za primljeni dar, a malo zatim taj isti dar nas vrijeđa... U svemu tome trebamo postati jednako mudri kao mudri lopov iz Evanđelja.
A to znači: Naše srce treba uvijek biti otvoreno kako bi prepoznalo novi znak Božje volje; naš duh mora uvijek biti dovoljno odvažan da je prihvati. U svakoj novoj okolnosti, u svakom novom događaju krije se mogućnost da Bogu dokažemo svoju ljubav i vjernost. Svaka promjena jest nova šansa. Što je promjena neugodnija, to je šansa veća. Što je Božje lice prekriveno tamnijim zastorima, to nam je bliže njegovo Srce.

 

 

rv

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com