Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  U župi Presvetog Srca Isusova Prozor kao što je i najavljeno, danas u vremenu prije i poslije...
article thumbnail  Danas je u župi Presvetog Srca Isusova Prozor proslavljen Dan posvete župne crkve i upriličen je...
article thumbnail   Svim Svećenicima, Redovnicama, Bogoslovima i Sjemeništarcima. Poštovani, kao i svake godine, tako i ove...
article thumbnail  Danas je na Gmićima proslavljen zaštitnik mjesta i zavjetne kapele - sv. Ilija Tišbijac, prorok....
article thumbnail  U prvom dijelu nastupilo 6 djecijih ekipa uzrasta do četrnaest godina. Prvo mjesto zauzela ekipa OS...
article thumbnail    Danas, 28. lipnja, povodom proslave patrona – Presvetog Srca Isusova, kao što je najavljeno u programu,...
article thumbnail  Danas,  28. lipnja na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, župa Prozor slavi svoj patron. Slavlje sv. Mise s...
article thumbnail  Ove godine župa Presvetog Srca Isusova u Prozoru proslavit će blagdan svoga nebeskog zaštitnika - Presveto...

Evanđelje ove nedjelje pripovijeda kako je Gospodin bio pozvan na večeru k jednom uglednom farizeju. Negodujući, promatrao je goste kako zauzimaju prva mjesta, a onda i njima i nama preporučio posljednja. Pitamo se: Želi li nas Gospodin danas učiti finom ponašanju? - Možda bi koja konkretna uputa u tom smislu dobro došla ponekom od nas jer se često ponašamo arogantno i bezobzirno, no to ipak nije bio prvi cilj Gospodnje pouke. Danas nam On želi ukazati u prvom redu u čemu je prava veličina i kako se ona razlikuje od lažne, a ujedno želi nam pružiti metodu kako objektivno vrednovati same sebe. Temeljno pravilo u tom smislu glasi: Kad te pozovu u goste, zauzmi zadnje mjesto!

 

U životu se često pitamo: Koje je moje mjesto? U društvu? U svijetu? U kozmosu? - Gospodin odgovara: Tvoje mjesto nije ono o kojemu sanjariš! Tvoje mjesto nije ono koje si postigao lukavim makinacijama, lopovlucima i otimačinom! Tvoje mjesto nije ni ono koje si ostvario marljivim radom i štedljivošću. Mjesto, na koje si se popeo i na kojemu sjediš, ti ćeš sigurno izgubiti. Svoje pravo mjesto otkrit ćeš tek kada staneš pred Boga i sebe odvagneš pred Njim. A pred Stvoriteljem ti si samo stvor, pred Vječnim ti si samo iskrica koja će se uskoro ugasiti, pred Puninom ti si praznina, pred Sucem ti si optuženik. Tvoje pravo mjesto jest posljednje mjesto!

Istinu o posljednjem mjestu nikada nije bilo teže razumjeti nego danas. Čovjek je preko svojih djela posto moćan i velik. Kad pomislimo samo koliko mogućnosti u sebi krije kompjutor, pa čak i maleni mobitel. A ta moćna sredstva obilno koriste već mala djeca, bake i djedovi, pa i hendikepirane osobe. Kompjutor i mobitel tek simboliziraju goleme mogućnosti koje se nalaze u čovjekovim rukama. Nikakvo čudo da su ljudi našega naraštaja uvjereni da im pod nogama leži čitav svijet, da su pokorene i podložene gotovo sve njegove snage, da jedini pravi gospodar svega nije nitko drugi nego čovjek. Zbog svega toga čovjek se osjeća pozvanim na veliku svemirsku gozbu, ali na njoj ne želi zauzeti zadnje mjesto.

No, gorda spoznaja da smo jedini gospodari počiva ipak na vrlo klimavim nogama. Većina nas, makar posjedovala i kompjutor i mobitel, zna da nismo nikakvi moćnici, nikakvi gospodari, i ne osjeća se takvima. Uglavnom smo sitne ribe, brojke, možda čak obične nule unutar golemog procesa svjetskih zbivanja. I mnogi naš trenutak obilježen je osjećajem frustracije koja izvire iz spoznaje da vrijedimo malo, da nismo postigli ništa, da nismo uspjeli. Ovu spoznaju također prati gorki osjećaj zavisti u odnosu na one koji su uspjeli, koji su nešto postigli, koji nešto vrijede, koji su se popeli gore i sjede na prvim mjestima.

Upravo u ovom kontekstu važna je današnja evanđeoska poruka. Isus upozorava: Sve bogatstvo, svaki uspjeh, sve ono čemu se divimo i zbog čega zavidimo, pa i najviša stolica, jednom će se srušiti uz veliki krah. Sjedni na posljednje mjesto! Ono je najbliže temelju kojega je svojim dolaskom na ovu zemlju postavio Bog! Tu je najsigurnije! - To je jedina realnost. Tek kada se prigneš do kraja, kada sjedneš na posljednje mjesto, kada svoju egzistenciju postaviš na temelje od kojih je Gospodin Isus započeo graditi novi svijet, čut ćeš riječi: "Prijatelju, pomakni se naviše!"


rv

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com