Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Drugi ovogodišnji tečaj priprave za sakramentalni brak u organizaciji Ureda za brak i obitelji i...
article thumbnail  Čista srijeda ili Pepelnica početak je korizme, važnog vremena crkvene godine, koje traje šest...
article thumbnail  Kako činimo svake godine, tako će i ove biti prilika sudjelovati u Tečaju priprave za brak za...
article thumbnail    Danas, 6. siječnja, u župi Prozor svečano je proslavljena svetkovina Bogojavljenja (Sveta tri...
article thumbnail  Prema podacima koji su prikupljeni tijekom božićnog blagoslova obitelji u župi Prozor,...
article thumbnail  Misu zahvalnicu na Silvestrovo, u prozorskoj župnoj crkvi sa početkom u 17 sati uz koncelebraciju Ljube...
article thumbnail  Ove godine smo u potpuno drukčijim okolnostima nego svih dosadašnjih, dočekali Božić. Umjesto sv....
article thumbnail  Poštovani i dragi prijatelji, Evo još jedan Božić. Poseban i u posebnim okolnostima. Okruženje nimalo...

Imeđu pete korizmene nedjelje i Uskrsa, jest Cvijetnica – nedjelja muke Gospodnje. Kroz proteklo vrijeme Korizme, ljubicasta liturgijska boja i pobožnosti poticu nas na smirenost, sabranost, obracenje, djelotvorniju ljubav. Cvijetnica obilježava svečani Isusov ulazak u Jeruzalem kada mu je razdragani narod, zahvalan za njegov nauk i čudesa, put posipao cvijećem i mahao palminim grančicama. Činilo se toga dana da su ga shvatili i prihvatili, i njega i njegov nauk.

 

Poznato je da su se jeruzalemski kršćani već od četvrtog stoljeća skupljali na Maslinskom brdu, noseći palmine i maslinove grančice u procesiji sjećajući se tog Isusovog ulaska u Jeruzalem. Ovaj je običaj kasnije proširen u cijelom kršćanskom svijetu, a kasnije je uveden blagoslov grančica.
Mnoga su se Pisma, koja je Bog po prorocima prorekao, ispunila. Tako se i ispunilo Pismo koje nam je Bog upitio po proroku Zahariji o ulasku Mesije u Jeruzalem i to baš na „mladetu magaričinu“. Isus se nije zaletao s tim što su mu kliktali: „Hosana!“ Znao je da ga nakon samo pet dana u Jeruzalemu čeka: „Raspni ga!“ Znao je što ga čeka. Zato je on, dok su mu mase klicale, plakao nad Jeruzalemom. Boljela ga je nevjera Jeruzalema. Boljelo ga je to što je sveti Grad sve svoje proroke dočekao kao njega, a kasnije ih pobio. Tu je progovorio o budućnosti Jeruzalema. Zaplakao je nad takvom budućnosti: „neće ostati ni kamen na kamenu.“ Zaplakao je i radi toga.

Zbog Muke koja ce uslijediti, a o kojoj se danas sluša, liturgijska boja je crvena. Kao uspomena na ove događaje, prije svete mise obavlja se blagoslov grančica. Blagoslov grančica obavljao se ponekad pred glavnim crkvenim ulazom, a najviše u samoj crkvi. Blagoslov i procesiju zbor prati pjesmama: Hosana Davidovu Sinu, Slava, čast i hvala ti Spasitelju, te drugim prigodnim uglavnom posvećenim Kristu kao kralju.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com