Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Drugi ovogodišnji tečaj priprave za sakramentalni brak u organizaciji Ureda za brak i obitelji i...
article thumbnail  Čista srijeda ili Pepelnica početak je korizme, važnog vremena crkvene godine, koje traje šest...
article thumbnail  Kako činimo svake godine, tako će i ove biti prilika sudjelovati u Tečaju priprave za brak za...
article thumbnail    Danas, 6. siječnja, u župi Prozor svečano je proslavljena svetkovina Bogojavljenja (Sveta tri...
article thumbnail  Prema podacima koji su prikupljeni tijekom božićnog blagoslova obitelji u župi Prozor,...
article thumbnail  Misu zahvalnicu na Silvestrovo, u prozorskoj župnoj crkvi sa početkom u 17 sati uz koncelebraciju Ljube...
article thumbnail  Ove godine smo u potpuno drukčijim okolnostima nego svih dosadašnjih, dočekali Božić. Umjesto sv....
article thumbnail  Poštovani i dragi prijatelji, Evo još jedan Božić. Poseban i u posebnim okolnostima. Okruženje nimalo...

Današnja čitanja na Petu Korizmenu nedjelju, podsjećaju nas na jednu stvarnost koju ćemo svi sigurno doživjeti – na smrt. Mora se priznati, to je jedna od najbolnijih stvarnosti u čovjekovu životu, bilo da se radi o smrti njemu dragih i blizih osoba, ili o njegovoj vlastitoj smrti. Tu stvarnost čovjek vrlo teško doživljava.Današnje nam Evanđelje govori o Isusovu odnosu prema smrti, kako je on doživio gubitak prijatelja, kako je doživio smrt svog velikog prijatelja Lazara.

 

Zasigurno ga je vrlo potresla njegova smrt. Evanđelje kaže da je zaplakao na njegovu grobu. Evanđelje nam također govori da je Isus ljubio Lazara i njegove sestre Martu i Mariju i da su mu oni bili istinska prijateljska obitelj. Mrtvi Lazar je simbol čovječanstva koje je umrlo duhovnom smrću, koje je umrlo u grijehu. Sveti Pavao kaže: „Kao što po jednom čovjeku uđe grijeh u svijet, a po grijehu smrt, te tako smrt prijeđe na sve ljude...“

Kad se Isus približio lazarovoj kući, u susret su mu izašle Marta i Marija govoreći: da si bio ovdje, on ne bi umro. Kao da su imale kušnju na kojoj su pale, pa im je malaksala vjera. No, ipak one opet vjeruju: ako bilo što zatražiš od Oca, to će se i ostvariti. Isus odgovara potvrdno: „Uskrsnut će brat tvoj.“ Lazar je već četiri dana u grobu. No, ta fizička smrt, smrt tijela, nije toliko bitna. Najgore je kad čovjek pokopa svoju dušu, kad odbaci Boga i njegove zapovijedi, ne samo na četiri dana, nego na mjesece, godine..., kad do kraja života ostane u grobu grijeha i ne želi izaći, kad umre duhovnom smrću.
Evanđelje kaže da je Isus zaplakao nad Lazarovim grobom. Zanimljivo je da se u Novom zavjetu spominje još samo na jednom mjestu da je Isus zaplakao, i to pred ulazak u Jeruzalem kad je zaplakao nad tim svetim Gradom. Isusov plač je pokazatelj njegove ljubavi za nečim do čega mu je stalo. Traži da se otvori grob. Ljudi se čude: pa četiri su dana prošla. Tamo su vrlo velike vrućine, pa se ljudsko tijelo u onim stijenama vrlo brzo počne raspadati. No, ipak su ga poslušali, a onda na njegov poziv: „Lazare, izlazi!“, mrtvi je Lazar živ izašao iz groba.
I danas Isus stoji pred nama i viče nam kao i Lazaru: „Izađi van!“ Izađi groba svog grijeha u koji si ušao življenjem koje niej po Božjim zakonima. Riječi proroka Ezekijela, preko kojeg sam Bog govori: „Ja ću otvoriti grobove vaše, izvesti vas iz vaših grobova, narode moj...i duh svoj udahnut ću u vas da oživite...!“, ove se riječi potpuno ostvaruju u Isusovu djelu uskrišenja Lazara. Time se ispunilo proroštvo koje Bog reče po proroku Ezekijelu.

Koliko je puta Isus tako zvao ljude da izađu iz grobova u koje su upali po svojim grijesima. Navest ću jedan veliki primjer kako je moguće obraćenje čovjeka koji je doživio samo dno nemoralnim životom: sveta je Monika trideset godina molila i plakala za svojim sinom Augustinom koji je odbacio Boga i živio razvratnim životom. Bog je čuo njezin plač i njezinu molitvu i pozvo Augustina. Augustin je odbacio grijeh. Na Isusov poziv digao se iz groba grijeha, obratio se, krstio, postao svećenik i biskup i na kraju svetac. U ovo korizmeno vrijeme, vrijeme obraćenja, molitve i pokore i nas Isus doziva da ostavimo grijeh. Evo bliži nam se i Tjedan Muke Gospodnje. Današnje nas Evanđelje poziva da se trgnemo, ustanemo i da se borimo protiv svih nasrtaja grijeha.

Prije nego je uskrisio Lazara, Isus je rekao njegovoj sestri Mariji: „Ja sam uskrsnuće i život! Vjeruješ li u ovo?“ To nije rekao samo Mariji. Danas to isto pitanje odzvanja u našim dušama kao pitanje koje Isus postavlja svakome od nas: ja sam uskrsnuće i život, vjeruješ li to...

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com