Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Danas je u župi Presvetog Srca Isusova Prozor proslavljen Dan posvete župne crkve i upriličen je...
article thumbnail   Svim Svećenicima, Redovnicama, Bogoslovima i Sjemeništarcima. Poštovani, kao i svake godine, tako i ove...
article thumbnail  Danas je na Gmićima proslavljen zaštitnik mjesta i zavjetne kapele - sv. Ilija Tišbijac, prorok....
article thumbnail  U prvom dijelu nastupilo 6 djecijih ekipa uzrasta do četrnaest godina. Prvo mjesto zauzela ekipa OS...
article thumbnail    Danas, 28. lipnja, povodom proslave patrona – Presvetog Srca Isusova, kao što je najavljeno u programu,...
article thumbnail  Danas,  28. lipnja na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, župa Prozor slavi svoj patron. Slavlje sv. Mise s...
article thumbnail  Ove godine župa Presvetog Srca Isusova u Prozoru proslavit će blagdan svoga nebeskog zaštitnika - Presveto...
article thumbnail  Danas, na svetkovinu Presvetog Tijela i Krvi Kristove - Tijelovo, u župnoj crkvi Presvetog Srca...

 

Nekoliko misli da bi dok razmišljamo domislili kakav dobar prijedlog i onda ga prihvatili kao zadatak, koji ćemo s posebnom pažnjom izvršavati svaki dan: Biti zahvalan! Za sva dobra i svaku pažnju kojom mi ljudi oko mene čine mogućim, lijepim, ugodnim u životu i radu moje svakodnevice.

Toliko ljubavi i pažnje imam od svojih roditelja. Od svakog posebno, od majke i od oca. Možda čak i nisu prisutni uz mene svaki dan, ali svakoga dana misle na mene, rade, trude se kroz podnošenje tereta rada, da bi meni omogućili život i djetinjstvo bez većih poteškoća i tereta.

Svom supružniku, koji podnosi teret dana, koji je povezan velikim iskušenjima, od tereta posla do odgovornosti, ljudskih susreta koji nisu baš uvijek ugodni, do podnošenja situacija napetosti do granice sukoba, neplaćenog rada, prevelikih oscilacija u ljudskim odnosima, podnošenju vremenskih uvjeta, pa sve do sitnih malih stvari koje neizostavno prate naš svaki dan.

Svom starom supružniku, kad smo ostali sami i kad smo jedno s drugim konačno svaki dan po cijeli dan. Opterećeni različitim tjelesnim kondicijama, teški sebi, a onda i svim drugima, nervozni, razdražljivi, pomalo sujetni pa čak i u nekim prilikama i praznovjerni, opterećujemo dan, ionako nezadovoljni njime! Bespotrebno se ljutimo, komentiramo i izazivamo reakcije koje nas bole, a ni ne sjetimo se da smo mi prvi otvorili ranu, ili je uzrokovali! I naravno, sudimo krivo, a prosuđujemo loše! Ne treba nam više nesporazuma od toga!

Susrećem se s društvom koje mi tepa i dijeli komplimente. Meni kao da to nije dosta, nego želeći ih opravdati tražim još veće!? Godi mi, iako znam da to nije istina, i malo pomalo gubim kontakt s realnošću. Osvijestit ću se kad se sve to sruši, a hoće prvim mojim , za njih negativnim potezom! Kula od karata! Napuhani balon u kontaktu sa najmanjom iglicom na svijetu!

Moji prijatelji? Imam li ih uopće? Tko su i kakvi su to prijatelji? Prijatelj je cilj, a ne sredstvo! Prijatelja nema puno, ako je pravi, uglavnom je jedan! Ostali su više ili manje poznanici.

Isus? Tko je on? Tko je on za mene? Da li stvarno išta znam o njemu, u smislu da je to predmet mog interesa? Ili je to samo davno čuvena priča koja izaziva neki spomen, koji je poznato – nepoznat, ali i nije toliko važan da bi ga trebalo osvježiti ili posvijestiti. Sjećanje, a ne susret!

Postanimo svjesni da je naše poimanje o  Isusu, ili uopće religiji, nas odrasli, ostalo na razini priprave za Prvu pričest ili eventualno za krizmu! Odrasli smo, uznapredovali i u znanosti i u civilizaciji, a religiozno ostali na razini osnovca! I što onda činimo? Prekinemo sa tom „djetinjarijom“! Time upravo pokazujemo koliko smo djetinjasti! Hajdemo prekinuti s jelom, i to je navika iz djetinjstva. Čemu u školu, kad je ionako prisila na našu komotnost! Zašto studirati kad se sve diplome mogu kupiti. Budi dobar i naivan, pa neka te liječi liječnik, posebno operira, koji je kupio diplomu, neka te brani ili sudi sudac koji je kupio diplomu. Nek ti kuću gradi čovjek koji je kupio diplomu. Nek te korumpiran i pokvaren čovjek savjetuje. Slušaj lašca i počet ćeš mu vjerovati, kušaj zlo, počet ćeš ga opravdavati, radi krivo, počet ćeš biti sve ratoborniji u zaštiti zla i sve aktivniji u činjenu nepravde! Za čiji račun? Neizbježno je, pokvarit ćeš se i počet ćeš zaudarati! A trebaš mirisati na krizmeno ulje!

Četrdeset dana prilike i to iz dana u dan! Hoću li se pokrenuti, ili ću čekati da postanem nepokretan!?

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com