Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Najveća kršćanska svetkovina USKRS, proslavljena je kako u filijalnoj crkvi na Lugu tako i župnoj...
article thumbnail  Danas na Veliku subotu, kako je bilo i najavljeno, blagoslovljena su jela u crkvi sv. Josipa na...
article thumbnail  Danas, 19. travnja na spomendan Kristove muke i smrti na križu, Obrede Velikoga petka u prozorskoj župnoj...
article thumbnail  Večeras, na Veliki četvrtak, u prozorskoj župnoj crkvi svečano je proslavljena misa Večere...
article thumbnail  Blagdanom Cvjetnice ušli smo u Veliki tjedan -vrijeme spomena muke, smrti i uskrsnuća Isusa...
article thumbnailDanas, na Četvrtu korizmenu nedjelju, u župi Presvetog Srca Isusova Prozor u službu su uvedeni...
article thumbnailDanas slavimo Blagovijest – blagdan navještenja Gospodinova. Ovo je dvostruki blagdan: slavimo...
article thumbnail  U župnoj crkvi u Prozoru uz nazočnost roditelja, prijatelja, večeras, tijekom Večernje sv. Mise...

 

Jučer,  na spomendan sv. Katarine Aleksandrijske (sv. Kate), 20-ak članova i članica mješovitog zbora župe Presvetog Srca Isusova iz Prozora odnosno župnih suradnika, predvođeni voditeljicom zbora, s. Marinelom Zeko, bili su na jednodnevnom izletu u župama Žepačkog dekanata. Prva župa bila je župa sv. Josipa Zavidovići gdje im je domaćin bio nekadašnji prozorski župnik vlč. Stipo Knežević. Ovom prigodom župnik Stipo upoznao ih je kako s poviješću župe tako i s trenutnim stanjem u župi, sakralnim objektima i zanimljivostima.

Župa Zavidovići osnovana je 1902. godine, a u ovome nekada industrijski razvijenom gradu, pastoralno je djelovao i sin župe Prozor, vlč. Franjo Tomić. Župna crkva izgrađena je gotskom stilu i dominira panoramom grada.

Druga župna zajednica gdje je na službi nekadašnji prozorski župnik, vlč. Marijan Pejić, bila je župa Uzvišenja Svetog Križa u Bistrici kod Žepča. U ovoj „mladoj“ župi pastoralno je djelovao još jedan sin župe Prozor, a to je mons. Ante Meštrović, koji joj je i bio prvi župnik.

Prema riječima župnika Marijana, župa Bistrica osnovana je 1996. godine, a u njoj je pripremeno bila smještena slika Gospe kondžilske.

Treća lokacija izleta bila je župa i svetište sv. Leopolda Bogdana Mandića Maglaj gdje je na službi nekadašnji pastoralni suradnik u župi Prozor, vlč. Josip Jelić. Tijekom ovoga posjeta, nazočni su obavili zavjet ispred moćnika sv. Leopolda Mandića, a nakon duhovnog dijela, uslijedilo je ugodno druženje i ručak uz neizostvnu pjesmu. Prema riječima čuvara svetišta, vlč. Josipa, župa Maglaj, spominje se davne 1638, ali je tijekom nemilih povijesnih okolnosti ugašena, da bi ponovno bila ustanovljena 1970. godine, a 1979. otvorena je tada nova crkva i svečano proglašeno svetište sv. Leopolda. U župi djeluju i časne sestre SMI, a trenutno su tu na službi još jedne nekadašnje prozorke i to s. Adelina i s. Lucija.  

Četvrto odredište prozorskih pjevača, bila je župa sv. Ivana Krstitelja Lug-Brankovići, gdje trenutno djeluje nekadašnji prozorski župnik, vlč. Franjo Ivandić. Prema riječima župnika Franje, župa Lug-Brankovići osnovana je 1989. godine i to dijelova četiri susjedne župe. Župna crkva i prateći objekti nalaze se uz magistralnu prometnicu sjeverno do Žepča.Poslije razgledanja i upoznavanja s poviješću i sadašnjim stanjem, uslijedio je i vrhunac susreta, a to je svakako bilo slavlje sv. Mise. Slavlje sv. Mise predvodio je vlč. Franjo, a čitanjem prigodnih čitanja te skladnim pjevanjem u euharistijskom slavlju sudjelovali su i prozorski pjevači.

U povratku prema Prozoru, pjevači su posjetili i doma za stare i nemoćne sv. Josip kod Viteza gdje su posjetili između ostalih i časne sestre koja je nekada djelovala u župi Prozor i to s. Joakimu i s. Ružicu.

Puni dojmova, izletnici su se sretno vratili, preko Makljena svojim domovina u župu Prozor.

 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Simple Image Gallery Extended

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com