Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Kao i u brojnim drugim župama, blagdan Vodokršća – Sveta tri kralja, proslavljen je i u župi...
article thumbnail  Misu zahvalnicu na Silvestrovo, u punoj prozorskoj župnoj crkvi s početkom u 17 sati uz...
article thumbnail  U župnoj crkvi Presvetog Srca Isusova u Prozoru i ove godine je slavljena Misa Polnoćka.  U...
article thumbnail   Poštovani i dragi Župljani Župe Prozor Pred nama je još jedan dan proslave rođenja Djeteta Isusa....
article thumbnail  Već petnaestu godinu za redom, ramske župe organiziraju Božićni koncert, koji je svake godine ima...
article thumbnail  Tijekom božićnih blagdana u župi Prozor sv. mise bit će služene prema slijedećem rasporedu Prozor:...
article thumbnail  'Tko je kao Bog' koji sa svim Anđelima trajno promatraš lice Oca,  klanjaš se Njegovu Sinu,  i...
article thumbnail  Po staroj tradiciji, kao priprava za nadolazeće božićne blagdane, vjernici se pripremaju i kroz...

 

Jučer,  na spomendan sv. Katarine Aleksandrijske (sv. Kate), 20-ak članova i članica mješovitog zbora župe Presvetog Srca Isusova iz Prozora odnosno župnih suradnika, predvođeni voditeljicom zbora, s. Marinelom Zeko, bili su na jednodnevnom izletu u župama Žepačkog dekanata. Prva župa bila je župa sv. Josipa Zavidovići gdje im je domaćin bio nekadašnji prozorski župnik vlč. Stipo Knežević. Ovom prigodom župnik Stipo upoznao ih je kako s poviješću župe tako i s trenutnim stanjem u župi, sakralnim objektima i zanimljivostima.

Župa Zavidovići osnovana je 1902. godine, a u ovome nekada industrijski razvijenom gradu, pastoralno je djelovao i sin župe Prozor, vlč. Franjo Tomić. Župna crkva izgrađena je gotskom stilu i dominira panoramom grada.

Druga župna zajednica gdje je na službi nekadašnji prozorski župnik, vlč. Marijan Pejić, bila je župa Uzvišenja Svetog Križa u Bistrici kod Žepča. U ovoj „mladoj“ župi pastoralno je djelovao još jedan sin župe Prozor, a to je mons. Ante Meštrović, koji joj je i bio prvi župnik.

Prema riječima župnika Marijana, župa Bistrica osnovana je 1996. godine, a u njoj je pripremeno bila smještena slika Gospe kondžilske.

Treća lokacija izleta bila je župa i svetište sv. Leopolda Bogdana Mandića Maglaj gdje je na službi nekadašnji pastoralni suradnik u župi Prozor, vlč. Josip Jelić. Tijekom ovoga posjeta, nazočni su obavili zavjet ispred moćnika sv. Leopolda Mandića, a nakon duhovnog dijela, uslijedilo je ugodno druženje i ručak uz neizostvnu pjesmu. Prema riječima čuvara svetišta, vlč. Josipa, župa Maglaj, spominje se davne 1638, ali je tijekom nemilih povijesnih okolnosti ugašena, da bi ponovno bila ustanovljena 1970. godine, a 1979. otvorena je tada nova crkva i svečano proglašeno svetište sv. Leopolda. U župi djeluju i časne sestre SMI, a trenutno su tu na službi još jedne nekadašnje prozorke i to s. Adelina i s. Lucija.  

Četvrto odredište prozorskih pjevača, bila je župa sv. Ivana Krstitelja Lug-Brankovići, gdje trenutno djeluje nekadašnji prozorski župnik, vlč. Franjo Ivandić. Prema riječima župnika Franje, župa Lug-Brankovići osnovana je 1989. godine i to dijelova četiri susjedne župe. Župna crkva i prateći objekti nalaze se uz magistralnu prometnicu sjeverno do Žepča.Poslije razgledanja i upoznavanja s poviješću i sadašnjim stanjem, uslijedio je i vrhunac susreta, a to je svakako bilo slavlje sv. Mise. Slavlje sv. Mise predvodio je vlč. Franjo, a čitanjem prigodnih čitanja te skladnim pjevanjem u euharistijskom slavlju sudjelovali su i prozorski pjevači.

U povratku prema Prozoru, pjevači su posjetili i doma za stare i nemoćne sv. Josip kod Viteza gdje su posjetili između ostalih i časne sestre koja je nekada djelovala u župi Prozor i to s. Joakimu i s. Ružicu.

Puni dojmova, izletnici su se sretno vratili, preko Makljena svojim domovina u župu Prozor.

 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 2
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Simple Image Gallery Extended

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com